Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/platne/serwer27178/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2851
Czym handlować na Amazonie? | LOMPERTA - Kursy, szkolenia sprzedaży w internecie Ecommerce

Czym handlować na Amazonie?

cym handlować na Amazonie?

Handel na Amazonie to wciąż handel, a więc nie różni się znacznie od sprzedaży w sklepach internetowych czy za pośrednictwem portali aukcyjnych. W zasadzie, na Amazonie znajdzie się miejsce na sprzedaż dosłownie każdego produktu, aczkolwiek jedne wybory będą gorsze, inne zaś lepsze. Jak sprawić, aby jednak posiadać klientów na Amazonie i nie doznać druzgocącej porażki?

W której kategorii produktów opłaca się sprzedawać?

 

Rzeczywiście, niektóre grupy produktów mogą mieć większe liczby odbiorców. Jedną z nich jest na pewno Health & Beauty. To one na Amazonie bardzo dobrze się sprzedają, aczkolwiek jest tu też niemała konkurencja i pewnie nie będzie łatwo wybić się na pierwsze pozycje. Na Amazon dobrze sprzedają się także produkty z kategorii Home & Kitchen, Toys and Games, Garden & Outdoors, Sports & Outdoors.

Na samym początku czeka nas jednak niemiła niespodzianka. Amazon blokuje dostęp do sprzedaży w niektórych kategoriach początkującym sprzedawcom. Możemy się domyślać, że polityka Giganta zmusza nas do nauki na słabszych i mniej dochodowych niszach.  Dopiero po pewnym czasie gdy Amazon obdarzy nas już swoim zaufaniem możemy aplikować o pozwolenie na sprzedaż np. zabawek.

Czy można konkurować z produktami Amazon?

 

Teoretycznie jest to możliwe, aczkolwiek nie poleca się sprzedawać tych samych produktów, które w swej ofercie ma też Amazon. On, jako właściciel dyktujący warunki, ma bowiem większe szanse przebicia się i dotarcia do szerszej grupy odbiorców. Przede wszystkim ma wpływ na pozyskanie rewievs, a to jest głównym elementem konkurencyjności produktu. Amazon współpracuje z wieloma fabrykami produkcyjnymi na całym świecie, a zamawiając tysiące towarów, może je otrzymać w dużo lepszej cenie, aniżeli pojedynczy sprzedawcy. Warto więc najpierw przeanalizować asortyment Amazona i poszukać towar, jakiego Amazon nie ma w swojej ofercie lub posiada tylko jego nieliczne przedstawicielstwo.

Odsprzedaż towarów

Jednym z najbardziej tradycyjnych sposobów sprzedaży jest ich odsprzedaż od hurtownika. Ten sposób handlowania wymaga sporej wiedzy i analizy rynku. W pierwszej kolejności trzeba dokonać precyzyjnych wyliczeń, ile możemy zarobić nakładając własną marżę. Z drugiej zaś strony, nasze produkty wciąż muszą pozostać atrakcyjne cenowo dla kupujących. Konieczne jest więc dobre wyważenie tej proporcji, aby nie zostać z niesprzedanym towarem. W tym sposobie sprzedaży musimy więc postawić na atrakcyjne kontakty z hurtownikami, ale także reklamę produktów oraz ocenić nasze możliwości inwestycje, bo pewnie trzeba będzie zakupić większe ilości towaru.

Sprzedaż pod własną marką – private label

To także dość częsta praktyka wielu sprzedawców na Amazon. Polega ona na zlecaniu produkcji określonych przedmiotów oraz ich sprzedaży pod swoją marką tzw. private label. W tym przypadku dużą zaletą jest budowanie oryginalnej i niebanalnej marki. Jeśli nasz asortyment będzie wysokiej jakości, ponieważ zadbamy o całą oprawę, wówczas możemy liczyć na grono lojalnych odbiorców i wysokie zyski. Klienci będą bowiem do nas wracać.

Dropshipping

Dropshipping to stosunkowo nowy model sprzedaży na Amazon i generalnie w Internecie. W tym przypadku oferujemy produkty, których fizycznie nie posiadamy na stanie. Ma je ktoś inny, na przykład producent, który po dokonaniu zamówienia przez naszego klienta, wysyła go pod wskazany adres. Jest to jednak dość ryzykowny model sprzedaży i wymaga pewnego doświadczenia. Otóż nasi klienci mogą się skarżyć na jakość produktów, opóźnioną wysyłkę itp., a te kwestie nie należą przecież do nas, ponieważ dostawą i wysyłką zajmuje się ktoś inny. Musimy więc ustalić bardzo wymagające warunki współpracy i egzekwować je od naszych dostawców. Minusem tego sposobu sprzedaży są niestety niskie marże, ponieważ wszędzie musimy ponosić opłaty za współpracę.

Sprzedaż własnych wyrobów – handmade

Generalnie jest to bardzo dobry sposób sprzedawania, jednak powinniśmy mierzyć siły na zamiary. Po pierwsze, należy dobrze zbadać rynek i sprawdzić jakie mamy szanse w przypadku naszego produktu. Im jest on bardziej oryginalny i trafimy na dobrą niszę, wówczas mamy duże szanse na zarobkowanie. Pamiętajmy jednak, że możemy nie nadążyć z produkcją, jeśli źle ocenimy nasze moce przerobowe, a do tego konieczne jest też przeanalizowanie, jakie koszty prowizji będzie chciał od nas sam Amazon, ponieważ z tym bywa naprawdę różnie.

Podsumowując, jeśli zaczynamy sprzedaż na Amazon to konieczne jest bardzo ostrożne wprowadzenie produktu do sklepu. Zbadajmy dokładnie rynek, a następnie starajmy się zaoferować coś, czym Amazon nie został jeszcze przesycony. Ponadto, importujmy niewielkie ilości produktów, aby móc zawsze pozbyć się towaru do ostatniej sztuki. Zaczynając trzeba wybierać małe, nieskomplikowane przedmioty o niewielkiej wartości produkcyjnej, a dużej randze sprzedażowej.