Wszystko, co musisz wiedzieć o Amazon Kindle

Amazon Kindle

Amazon Kindle, czyli czytnik e-booków już dawno temu, bo w 2007 roku zrewolucjonizował rynek księgarski na całym świecie. Od tego momentu wielu bibliofilów zaczęło się zastanawiać, czy aby na pewno potrzebują fizycznych, papierowych książek, do których nieustannie należy dokupować regały i półki, czy może wystarczy im jedno małe urządzenie mieszczące kilka regałów w jednym, elektronicznym opakowaniu? Tak, to był przełom bez wątpienia.

Co to jest Amazon Kindle?

Amazon Kindle, czyli z angielskiego światło, rozpalić ogieńkindle. Szacuje się, że jest to najpopularniejszy czytnik e-booków w Polsce. Pierwszy jego model był zupełnie innym urządzeniem w porównaniu do najnowszego, dostępnego obecnie na rynku. Nie posiadał klawiatury ani nawet połączenia z Internetem. Następnie pojawiły się już dużo bardziej zaawansowane urządzenia. Mieliśmy wersję z klawiaturą oraz Internetem, z którego można było korzystać w sposób nieograniczony na całym świecie bez opłacania jakiegokolwiek abonamentu. I był to z pewnością przełom wtedy, kiedy Internet nie był tak dostępny w telefonach jak dziś. Wraz z nastaniem ery dotykowej klawiatury, nasz stary poczciwy Kindle poważnie odszedł już do lamusa. Kolejne modele z dotykowym ekranem znacznie usprawniły proces przeglądania urządzenia oraz zwiększyły komfort czytania i użytkowania czytnika. Obecnie mamy już najnowszą wersję popularnego Kindla, a więc paperwhite, który pozwala nam czytać w każdych warunkach oświetleniowych. Każdy następny model jest wyposażany w dodatkowe funkcje, których przydatność należy już rozważyć samodzielnie.

Dlaczego Kindle od Amazon?

Oto najtrafniejsze pytanie dotyczące zagadnienia Amazon Kindle. Przecież na rynku jest naprawdę cała masa czytników e-booków, to dlaczego warto wybrać akurat ten od Amazon? Jest to na pewno najbardziej popularny czytnik w Polsce i daje spore możliwości. Przede wszystkim na platformie Amazon mamy dostęp do ponad miliona książek anglojęzycznych. Wiele z nich oferowanych jest w formie darmowej lub w niewielkiej cenie. Jeśli zaś zależy nam na polskich e-bookach, to także znajdziemy coś dla siebie, darmowo choćby w Wolnych Lekturach. Ponadto nieustannie poszerzana jest półka z polskimi czasopismami, jak np. Polityka, Gazeta Wyborcza itp. Nie można pominąć także istotnych kwestii technicznych, czyli faktu, że mamy do czynienia z niemal niezniszczalnym urządzeniem, jak pokazały choćby najstarsze jego wersje. Można tu liczyć na oczekiwaną szybkość działania, a także stabilność systemu, nie wspominając już o dostatecznej ilości miejsca na nasze książki. Zmieszczą się tu ich naprawdę tysiące! W razie czego mamy też dostęp do chmury, bo przecież Kindle posiada wbudowaną przeglądarkę internetową i łącze 3G. Dodajmy do tego, że urządzenie jest w stanie wytrzymać na baterii dosłownie kilka tygodni, ponieważ do funkcjonowania potrzebuje raptem śladowe ilości energii, nie to co tablety czy najnowsze smartfony.

Formaty książek na Amazon Kindle

Kupowane w księgarni Amazon książki otrzymujemy w dedykowanym, domyślnym formacie AZW, czyli pliki MOBI. E-booki w formacie Mobipocket nabywamy w polskich księgarniach typu Woblonk, Publio itp. Możemy je również samodzielnie generować i wysyłać do naszego Kindla za pośrednictwem łącza internetowego. Kindle bez problemu przeczyta także formaty pdf, txt, Epub. Inne formaty, jak doc, docx, rtf czy html można sobie w mgnieniu oka przekonwertować. Polskie litery Kindle także odczytuje nie zamieniając ich na niezrozumiałe znaczki.

Gdzie kupić Amazon Kindle?

Jeszcze do niedawna, aby zostać dumnym posiadaczem tego czytnika, należało zwrócić się po niego aż za ocean. Obecnie „kindla” można zakupić na niemieckiej stronie Amazon, a wówczas przyjdzie do nas pocztą po około tygodniu. Warto mieć na uwadze, że Amazon daje aż roczną gwarancję na to urządzenie, dlatego w przypadku awarii, nawet jeśli samodzielnie zdarzy się nam go uszkodzić, Amazon prześle nam zupełnie nowy egzemplarz nie oczekując żadnych pokrętnych wyjaśnień. Amazon Kindle nie potrzebuje jednak żadnej reklamy, ponieważ od wielu lat doskonale broni się sam.